Strona główna
Historia
Telewizja w Polsce
Zasada działania telewizji
Telewizja mechaniczna
Co zrobić ze starym telewizorem?
Schematy
Galeria
Katalog telewizorów
Linki

O autorze niniejszej strony

Jestem elektronikiem obecnie pracującym w serwisie. Ta dziedzina techniki interesowała mnie od dziecka. Pod koniec szkoły podstawowej zainteresowania zaczęły się zamieniać w doświadczenia i próby budowy pierwszych własnych układów. Zdecydowałem wówczas, że zostanę elektronikiem i poszedłem do technikum na taki właśnie kierunek. Podobnie jak większość początkujących radioamatorów, poważny problem miałem ze zdobyciem podstawowych części elektronicznych. Zbierałem więc od znajomych różnego rodzaju zużyty sprzęt RTV w celu demontażu lub naprawy. Czasem wśród takiego "złomu" trafiały się zabytkowe radia lampowe i telewizory. Szybko zafascynowały mnie ich piękne, drewniane obudowy i szklane bańki w środku. Moim hobby stało się zbieranie i naprawa telewizorów lampowych. Jest to dosyć nietypowe zajęcie, nie tylko ze względu na gabaryty kolekcjonowanych urządzeń. Bywa bowiem tak, że zabawa ta zamienia się w akcje ratunkowe dla unikalnych zabytków techniki, które skazane zostały już na niebyt i zapomnienie. Mówiąc wprost, nierzadko trzeba grzebać w kontenerach na odpady.

Moja kolekcja liczy już kilkadziesiąt odbiorników telewizyjnych. Są to w większości wyroby naszych, nieistniejących już zakładów Unimor, WZT i Diora (znanych też z nazwy zjednoczenia "Unitra"), ale są to też telewizory radzieckie i czechosłowackie (Tesla). Kolekcja zawiera także kilkanaście radiów lampowych i innych ciekawych sprzętów. Wszystkie te aparaty, jeśli tylko mam na to czas, staram się uruchamiać.

Gromadzenie tego wszystkiego tylko po to, żeby trzymać i czasem sobie na to popatrzeć, nie wydaje mi się celowe. Nie mam możliwości udostępniania moich zbiorów w formie prawdziwego muzeum, ale mogę zrobić muzeum wirtualne. Temu właśnie ma służyć niniejsza strona internetowa. Jej kolorystyka jest zamierzona i ma przypominać obraz na czarno-białym ekranie. Brak jest tutaj "wodotrysków" informatycznych, ponieważ po pierwsze nie jestem informatykiem i się na tym nie znam, a po drugie zbędne bajery powodują zwykle problemy na słabych maszynach ze starymi przeglądarkami.

W tym miejscu chciałbym zareklamować też swoje miejsce pracy. Jeżeli popsuje się Państwu komputer/monitor/telewizor/radio zapraszam do odwiedzenia Zakładu Elektroniki Profesjonalnej "Fantastron". Z przyjemnością zajmiemy się też naprawą sprzętu retro. Zapewniamy przystępne ceny.

Dziękuję za uwagę i czas poświęcony na zapoznanie się ze stroną "Stare telewizory". Wszelkie propozycje i komentarze można kierować na adres e-mail telewizory@vp.pl.