Strona główna
Historia
Telewizja w Polsce
Zasada działania telewizji
Telewizja mechaniczna
Co zrobić ze starym telewizorem?
Galeria
Katalog telewizorów
O mnie
Linki

Schematy interesujących rozwiązań


Umieszczam tutaj pliki z różnymi interesującymi schematami urządzeń związanych z tematyką niniejszej strony. Jeżeli poszukujesz instrukcji serwisowej lub schematu, którego tu nie ma, to zapraszam do działu Linki, gdzie są podane adresy stron z większą liczbą materiałów.

  • alfa-kam.rar [2,75 MB] - Schemat ideowy polskiej lampowej kamery przemysłowej Alfa TP-1481 produkcji WZT.


  • wisla.rar [926 kB] - Schemat blokowy i ideowy pierwszego produkowanego w Polsce telewizora. Jest to prosty odbiornik z wydzielonym torem fonii. Zestrojony był on na jeden z trzech kanałów. Jest odpowiednikiem radzieckich telewizorów Awangard i Zwiezda.


  • 31lk2b.rar [1,38 MB] - Metryka kineskopu 31ŁK2B stosowanego między innymi w telewizorze Wisła.


  • kwn49-4.rar [134 kB] - Schemat ideowy radzieckiego telewizora KWN 49-4. Jest to ciekawa konstrukcja, ponieważ nie zastosowano przemiany częstotliwości. Ponadto układ nie zawira ani jednego elementu półprzewodnikowego.


  • t2lenin.rar [1,86 MB] - Schemat ideowy radzieckiego telewizora Leningrad T2. Kilkaset odbiorników tego typu sprowadzono do Polski, zanim rozpoczęto produkcję telewizorów Wisła. Konstrukcja ta jest o tyle ciekawa, że oprócz telewizora zawiera normalne radio. Ekran ma zaledwie 9 cali średnicy.


  • belweder.rar [253 kB] - Schemat blokowy i ideowy pierwszego opracowanego w Polsce, seryjnie produkowanego odbiornika telewizyjnego Belweder. Odbierał on osiem kanałów telewizyjnych. Mógł także pracować jako radio UKF FM.


  • neptun3x.rar [1,40 MB] - Schemat dotyczy zunifikowanych odbiorników Neptun 313, Neptun 323, Neptun 312A oraz Neptun 322A, w których zastosowano płytki Z-14S i Z-2M3. Produkowane w PRL telewizory od końca lat sześćdziesiątych różniły się od siebie głównie obudową i rozmiarem ekranu. Dzięki unifikacji różnice w schemacie były minimalne. Cechą wspólną odbiorników z tego czasu jest obecność niewykorzystanego przełącznika, pokrętła i skali dla zakresu UHF. Obok lampowej głowicy VHF planowano montaż dodatkowej, tranzystorowej głowicy UHF, którą uwidocznono na tym schemacie. Głowica ta chyba ostatecnie nie weszła do produkcji.


  • neptun611.rar [1,37 MB] - Schemat i krótki opis telewizora Neptun 611. Jest to odbiornik zunifikowany. Zawiera płytki Z-15 i Z-2M3.


  • neptun221.rar [1,52 MB] - Schemat i krótki opis jednego z typowych przedstawicieli jednopłytowych telewizorów lampowo-tranzystorowych. Tego typu i podobne telewizory produkowano w Polsce od połowy lat siedemdziesiątych. Konstrukcja oparta jest w dużej mierze na elementach półprzewodnikowych. Układ w większości znajduje się na jednej płycie drukowanej. Obwód żarzenia lamp jest zasilany jednopołówkowo wyprostowanym napięciem sieci. Odbiór telewizji w zakresach I - V jest możliwy dzięki zastosowaniu zintegrowanej głowicy tranzystorowej.